2 reaktion på “Frukt och grönsaker

  1. 1. 1 kg äpplen kostar 10 kr.
    2. 2 kg äpplen kostar 20 kr.
    3. 2 kg morötter kostar 10 kr.Och 5 kg äpplen kostar 50 kr.
    Svar 5+5=10.
    10+10=20.
    5+5=10.
    10+10+10+10+10=50.

  2. 1kg äpplen kostar 10kr.
    5+5=10kr
    2kg äpplen kostar 20kr.
    10+10=20kr
    2kg morötter kostar 10kr och 5kg äpplen kostar 50kr tillsammans 60kr.
    10×6=60

Kommentera

E-postadressen publiceras inte.